Kiedy można zaczynać zabiegi botoksem?
Zabieg botoksem to jedna z najskuteczniejszych metod walki ze zmarszczkami. Wbrew obiegowym opiniom nie jest przeznaczona tylko dla osób 50+. Stan skóry, jej jędrność, nawilżenie oraz obecność zmarszczek to kwestia indywidualna, zależna od trybu życia oraz genów. Kiedy zatem warto zdecydować się na botoks?
Botoks to popularna nazwa zabiegu polegającego na wstrzyknięciu pod skórę tzw. toksyny botulinowej typu A, zwanej też jadem kiełbasianym. Jest to rodzaj neurotoksyny, która powstaje dzięki bakteriom Clostridium botulinum. Po podaniu podskórnym substancja ta blokuje połączenia między nerwami a mięśniami, dzięki czemu skóra staje się gładsza, a zmarszczki mniej widoczne. Szczególnie dobre efekty są obserwowane w przypadku zmarszczek mimicznych, chociaż zabiegi botoksem stosuje się też przy innych dolegliwościach. Wskazaniem do zabiegu są konkretne problemy pacjenta, nie ma znaczenia natomiast jego wiek. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest małe, więc botoks może być stosowany nawet u dzieci.
Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej
Wspomniane zmarszczki mimiczne nie zawsze są powiązane ściśle z procesem starzenia skóry. Czasami obserwuje się je także u młodych osób, nawet około 20. roku życia. Dlatego zabiegi botoksem są polecane osobom w różnym wieku, o ile zachodzi medyczne wskazanie. Kluczowa jest tu opinia specjalisty, który przeprowadzając wywiad i oceniając stan skóry, dobierze najlepszą metodę do konkretnych problemów. Botoks jest często pomocny we wczesnych fazach poważnych problemów estetycznych takich jak kurze łapki, zmarszczki palacza lub lwia zmarszczka. Szczególnie jeśli u innych osób w rodzinie pojawiał się ten problem, warto zastosować botoks wcześnie, gdy objawy są delikatne. Im później zgłosisz się do lekarza medycyny estetycznej, tym trudniej będzie usunąć głębokie i utrwalone zmiany. Warto więc zdecydować się na drobne zabiegi powtarzane co kilka miesięcy (na przykład baby botoks). Efekt nie tylko będzie trwalszy, ale także bardziej naturalny.